INSTRUKCJA ALARMOWANIA

04-08-2014 13:20:53

Straż Pożarną powiadamiamy o zdarzeniach takich jak: Pożar, wypadek, powódź, zalania, podtopienia, efekty wichur i inne zdarzenia losowe.

Jeśli syrenę alarmową uruchamiamy ręcznie to czekamy do przybycia pierwszego strażaka, i powiadamiamy  go jakie jest zdarzenie i gdzie to zdarzenie ma miejsce. (przykład: pali się słoma, proszę jechać w kierunku Bojanowa) taka informacja miejscowym strażakom w zupełności wystarczy.

(Po ostatnim takim alarmowaniu strażacy nie wiedzieli dokąd mają pojechać i co ratować, nie wiedział też dyżurny PSP w Wieluniu, a było to nie pierwszy raz)

Namawiał bym stanowczo aby dzwonić pod bezpłatny numer alarmowy 998.

Po zgłoszeniu się dyżurnego należ podać imię i nazwisko oraz rodzaj zdarzenia i gdzie to zdarzenie ma miejsce. Dyżurny PSP uruchomi selektywne alarmowanie odpowiednich Jednostek Straży najbliżej położonych miejsca zdarzenia, oraz powiadomi inne potrzebne służby ratownicze. Selektywne alarmowanie Jednostek Straży jest o tyle dobre że gdy z powodu braku prądu syrena nie odezwie się, strażacy ratownicy otrzymają na swoje telefony odpowiednie sms-y.

(Nie polecam również numeru 112, w Polsce jeszcze jest to alarmowanie nie doskonałe)

Opracował: S.J.